Pouring obrazy na predaj-Maribelline.art

21.07.2022

Vo výtvarnom umení je mnoho techník, z ktorých si každý tvorca obrazov obľúbi tú svoju. Jednou z nich je technika liatia akrylových farieb zvaná aj "Acrylic Pouring", ktorú perfektne zvláda mladá talentovaná výtvarníčka Marika Piatková pod umeleckým menom Maribelline.art. Má 25 rokov, pochádza z Kysúc, v súčasnosti žije a tvorí v Martine. 

Acrylyc pouring-Maribelline.art-Marika Piatková
Acrylyc pouring-Maribelline.art-Marika Piatková

Už dlhšiu dobu obdivujem jej abstraktnú tvorbu. Objednal som si cez eshop Maribelline.art pouring obraz, ktorý mi robí veľkú radosť a tiež som ju oslovil k napísaniu článku, aby sa aj ostatní milovníci umenia dozvedeli o jej jedinečnej tvorbe. Spolu s autorkou sme pre Vás pripravili stručný interview, kde sa dočítate o jej umeleckých začiatkoch, výtvarných pokusoch, vnímaní umenia a tiež Vám predstaví svoju internetovú predajnú galériu akrylových pouring obrazov.


Aké sú tvoje umelecké začiatky?

K umeniu som sa priblížila hlavne počas štúdia, vtedy ešte na strednej Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku. Študovala som fotografiu a doteraz som veľmi vďačná za túto voľbu školy a odboru. Počítala som, že ma po ukončení štúdia nebude čakať isté uplatnenie v zamestnaní v tomto smere, ale vedela som, že ma to bude baviť a posunie ma to ďalej v ďalšom sebarozvoji vnímania umenia. 

Príprava pred liatím akrylových farieb na plátno
Príprava pred liatím akrylových farieb na plátno

Ako odbor fotografov sme mali taktiež predmety ako výtvarná príprava či figurálne kreslenie, vyžadovali sa od nás aspoň základy výtvarnej zručnosti. Veľa krát som sa cítila ako zatlačená do kúta pri úlohách typu reálna kresba, zátišie či portrét. Nebolo to proste to pravé pre mňa. Vtedy som to brala ako zlyhanie a pritom bolo treba nájsť len ten správny smer. Mala som šťastie aj na profesorov, ktorí ma posúvali v tvorbe ďalej otváraním pre mňa nových tém a výziev. Hlavne touto cestou som sa dostala k abstraktnému umeniu.


Ako si sa dostala k technike pouring?

Najskôr som si abstrakciu osvojila skrz fotografiu. Začala som si všímať rôzne detaily, či už v prírode alebo v architektúre, veci, ktoré bežne ľudia nevnímajú. Zistila som, že ma baví nemať určené pravidlá a proporcie, vytvárať nové celky z bežných detailov a poskytnúť ľuďom novú perspektívu, trebárs aj na obyčajné veci okolo nás. 

Neskôr som sa dostala od fotografie k maľovaniu obrazov, konkrétne technikou acrylic pouring-liatím akrylových farieb na plátno. Dlho som sledovala na internete abstraktné obrazy týmto spôsobom, fascinovali ma až natoľko, že som si kúpila prvé plátna, zopár základných akrylových farieb a začala som skúšať. Neriešila som nijaké inštrukcie či postupy, proste som sa na to vrhla a začala tvoriť celá zvedavá, čo môže vzniknúť pod mojimi rukami.

Prvý akrylový obraz technikou pouring-Letná záhrada
Prvý akrylový obraz technikou pouring-Letná záhrada

Na prvý obraz som použila celkom husté akrylové farby, ale aj tak som ho dokončila, síce nie úplne spokojná s výsledkom, ale nadchnutá pre celý proces tvorenia. To, ako sa farby miešajú, lejú na plátno a hýbu ma uchvátilo a ešte v ten deň vznikol abstraktný obraz "Letná záhrada", ktorý mi dodnes visí na stene.


Čo ťa na tvorbe obrazov najviac baví?

Technika pouring je pre mňa veľmi relaxačná a inšpirujúca, pretože možností je nekonečno, nakoľko sa vždy jedná o obrazy originály. Vždy sa dá vytvoriť podobný abstraktný obraz, ale nikdy nie úplne rovnaký a to má tiež svoje čaro. Je to podobné ako dagerotypia, jedna z prvých metód fotografovania, kde každý vytvorený obraz touto technikou bol originál. 

Rada experimentujem s výberom farieb, aj keď idú občas proti sebe, bavia ma kontrasty. Skúšam rôzne pomery riedenia akrylových farieb, vždy to robím tak nejak podľa inštinktu, niekedy pripravím hustejšie farby, inokedy redšie. Výsledok sa vždy podľa toho líši a ja viem tak dosiahnuť predstavovaný efekt. Niekedy pouring kombinujem aj s ručnou maľbou pre oživenie celkového výsledku a najnovšie experimentujem aj s 3D prvkami na plátne. Aj keď nemám určené pravidlá, vždy myslím na celkový estetický dojem a vyvarujem sa príliš rušivým elementom.


Si spokojná s každým výtvorom?

Nie vždy mám ale dobrý deň v maľovaní. Raz som prišla z práce s tým, že si vytvorím abstraktný obraz technikou pouring, ale nešlo to podľa plánu a pokazila som to. Celá frustrovaná a rozčúlená sama zo seba som obraz zbalila a vyhodila. Pretože som na Instagrame každý deň videla krásne liate akrylové obrazy a mne sa nedarilo nič také vytvoriť.

Tým chcem povedať, že sociálne siete nás vedia inšpirovať, ale aj dostať do bodu, kedy si myslíme, že nie sme dosť dobrí. Treba si ale uvedomiť, že každý chce s verejnosťou zdieľať len to dobré, úspechy a pekné veci na ktoré je pyšný, ale to neznamená, že aj tým druhým sa občas nedarí ako aj nám. Nie každý deň je dokonalý. Keď som si to uvedomila, začala som sa posúvať vpred vo vlastnej tvorbe a prestala porovnávať s druhými. Zameriavam sa na seba a na celkové vylepšenie svojej techniky.


Sú tvoje pouring obrazy na predaj?

Momentálne ponúkam svoje akrylové pouring obrazy na predaj v-eshope sashe.sk/maribelline.art, kde sú dostupné za prijateľnú sumu. Chcem, aby si v dnešnej uponáhľanej a predraženej dobe mohla každá umelecká dušička dovoliť aspoň kúsok z umenia. Ako hlavnú informačnú stránku využívam Instagram, nájdete ma tam pod menom maribelline.art. Zdieľam tam všetky vytvorené diela, liate akrylové obrazy dostupné na predaj, rôzne novinky, ale aj súťaže.

Online predajná galéria obrazov technikou pouring-www.sashe.sk/maribelline.art
Online predajná galéria obrazov technikou pouring-www.sashe.sk/maribelline.art
Vytvorte si webové stránky zdarma!