Kresba pastelkou v ceruze

30.11.2022

Techniky kresby

V skoršom blogu Prvé kreslené obrazy som spomínal abstraktnú kresbu čiernym perom. Ďalej nasledovala ručná digitálna kresba do grafického tabletu, kresby uhlíkom, suchým pastelom, farbenými guľôčkovými perami a nakoniec som pričuchol k pastelkám v ceruze, s ktorými kreslím diela až po súčasnosť. 

Súčasná tvorba kresbou pastelkou v ceruze
Súčasná tvorba kresbou pastelkou v ceruze

Pastelky Faber-Castell Polychromos

Obrazy kreslím profesionálnymi pastelkami v ceruze značky Faber-Castell Polychromos a tiež používam vysoko kvalitný hladký papier, ktorý ponúka na predaj možno jedna firma na Slovensku. Pravdou je, že výtvarné potreby najvyššej kvality sú na SK takmer nedostupné a jedinou možnosťou ako sa k nim dostať je objednávka zo zahraničia. Niekedy stačí zájsť k susedom do Českej republiky, kde majú pestrejší výber kvalitných výtvarných potrieb. Ak sa Vám niečo kvalitné podarí nájsť u nás, často je to predražené, najčastejšie zaplatíte za tovar raz toľko, ako v zahraničí.

Našťastie, pastelky v ceruze Faber-Castell sú dostupné v niektorých kamenných predajniach a e-shopoch aj na Slovensku za celkom dostupnú cenu. Sú na predaj v rôznych kusových baleniach. Tieto pastelky majú priam obrovskú ponuku farieb a každá pastelka má v spodnej časti uvedený svoj farebný odtieň predstavujúci číslo. Ak niektoré pastelky vykreslíte, môžete si ich dokúpiť samostatne podľa ich číselných odtieňov.

Tvorba s pomocníčkou Funny
Tvorba s pomocníčkou Funny

Kresba pastelkou je trošku ťažšie gumovateľná ako kresba grafitovou ceruzou, umelecké pastelky sú vodeodolné, počas strúhania sa takmer nelámu, farebná kresba má krásne sýte farby. Osobne si ich neviem vynachváliť, sú to jedny z top pasteliek na kresbu obrazov a sú medzinárodne oceňované v kruhu profesionálnych výtvarníkov. Samozrejme, kvalita niečo stojí. Aj správny výber umeleckých potrieb hrá svoju rolu na kvalite výsledného umeleckého diela.

Umelecké pastelky Faber-Castell Polychromos nie sú najlacnejší špás. V súčasnosti sa pohybuje ich cena cca od 1,70€ po 2€ za 1ks. Ak kreslíte často, tvoríte veľké formáty obrazov a chcete zakresliť celú plochu zistíte, že sa Vám pastelky počas kresby priam strácajú. Moju prvú sadu pasteliek som objednal z internetového obchodu Farebný kamienok a pravidelne si od nich dokupujem farebné odtiene, aké sa mi podarilo vykresliť až do dna. Čím je ceruza dlhšia, tým je kresba diela pohodlnejšia.

Pastelky Faber-Castell Polychromos
Pastelky Faber-Castell Polychromos

Kresba je proste pre mňa

V mojej online galérii objavíte zopár akvarelových obrazov, no prevažne sa tam nachádzajú kresby. Preferujem kresbu pred maľbou. Hlavným dôvodom je najmä to, že pri maľbe obrazov musím čakať na zaschnutie vrstiev a práve na to nemám trpezlivosť. Ak ma zastihne múza, chcem tvoriť obraz nepretržite, bez prestávok na schnutie vrstiev či miešania farieb a to mi umožňuje kresba. Nepovažujem sa za maliara obrazov, skôr kresliara.

Občas dostanem chuť aj na akvarel. Rýchlo schne, obrazy môžem maľovať na sucho a tiež z mokrého do mokrého. Rád maľujem akvarelové obrazy, testujem farby a papiere od rôznych výrobcov a snažím sa v ňom zdokonaľovať. Aj keď akvarelová maľba môže vyzerať jednoducho, je právom jednou z najťažších vodových techník.

Tvorba abstraktnej akvarelovej maľby
Tvorba abstraktnej akvarelovej maľby
Vytvorte si webové stránky zdarma!