Maliarsky plenér-Maľovaný Bardejov 2022

05.07.2022
Dielňa ľudových remesiel, Hornošarišské osvetové stredisko, Bardejov
Dielňa ľudových remesiel, Hornošarišské osvetové stredisko, Bardejov

Úvod do maliarskeho plenéru

Dňa 1. júla odštartoval trojdňový vzdelávací plenér pre neprofesionálnych výtvarníkov-Maľovaný Bardejov. Počas troch dní sa umelci venovali rôznym technikám maľby. Vytvorené obrazy si budete môcť prezrieť na výstave 7. septembra 2022 v galérii Hornošarišského osvetového strediska, Rhodyho 143, Bardejov.

Maliarskeho plenéru sa zúčastnili najmä členovia klubu BARDAV, amatérsky výtvarníci z Bardejova, ktorých spája umelecké a tiež priateľské puto. Pravidelne sa stretávajú každú stredu v Hornošarišskom osvetovom stredisku, kde spolu tvoria obrazy a diskutujú o výtvarnom umení. Navštevujú spolu otvorenia výstav v miestnych galériách, kde podporujú vystavujúcich umelcov a každoročne sa zapájajú do Výtvarných spektier (celoslovenská postupová súťaž neprofesionálnej výtvarnej tvorby). 

Lektorom maliarskeho plenéru bol skúsený umelec Miroslav Capovčák, pedagóg, maliar a riaditeľ základnej umeleckej školy Capovčák v Michalovciach. Každému zúčastnenému umelcovi boli pridelené dve plátna, pestrá sada akrylových farieb a každý mal k dispozícii aj maliarsky stojan. Okrem výtvarných potrieb a pomôcok, Bardejovská galéria HOS zabezpečila účastníkom plenéru teplú stravu, kávu, pitný režim a občerstvenie.

Podklady vytvorené kávou, umelec Ľudo Ševčík
Podklady vytvorené kávou, umelec Ľudo Ševčík

Obrazy starého Bardejova

Témou plenéru bolo namaľovať starý Bardejov tak, ako vyzeral kedysi. Námetom boli staré fotografie miest Bardejova, z ktorých si umelci vybrali svoje predlohy na maľovanie. Aby sa docielil efekt starého času, pán Capovčák umelcom poradil maľovať obrazy maximálne v troch farbách, monochromaticky a s vytvorením povrchovej štruktúry podkladov. Prv si výtvarníci namaľovali podklad, ďalej dotvorili štruktúru odtláčaním igelitu a handrou priamo do maľby. Samozrejme, výtvarníci veľmi kreatívne experimentovali. V obrazoch použili napr. vosk, piesok, kávu, odtláčanie špagátu a listov alebo maľbu rukou.

Po príprave podkladov sa akrylovou maľbou vykresľovali hrubšie prvky ako základy budov, okná, postavy či stromy. Hlavné obrysy a detaily sa nakoniec vytiahli maľbou v líniách-kresbou, aby sa zachoval vytvorený podklad zo štruktúrou a docielil tak efekt starého Bardejova. Aj keď boli stanovené pravidlá tvorby, do určitej mieri boli v niektorých obrazoch porušené. Výtvarné umenie nemá hranice. Umelci tvorili svojim štýlom a kreativitou, obrazy maľovali podľa seba a najmä pre radosť.

Akrylová maľba, Marta Augustinská
Akrylová maľba, Marta Augustinská

Rady od lektora

Počas maľby obrazov, výtvarníkov pravidelne navštevoval lektor Miroslav Capovčák. Individuálne ich prácu chválil a tiež sa im snažil profesionálne poradiť, ako namaľovať obraz krajším, aké miesta dotiahnuť a čomu sa vyvarovať. Počas maliarskeho plenéru bol určitý čas vyhradený aj na vzdelávacie okno od lektora. Zúčastneným výtvarníkom vysvetlil najmä pravidlá, ako nakresliť obraz aby boli budovy a ostatné prvky v správnej perspektíve. Svoje poznatky kreslil priamo na papier, v sprievode so slovami profesionálneho výtvarného umelca. Rovnako výtvarníkom zdelil múdre pohľady na výtvarné umenie.

Návšteva profesionálnych umelcov

V priebehu plenéru dielňu navštívili aj známi Bardejovský umelci ako Ján Šoltés, ktorý je učiteľom výtvarnej výchovy na ZUŠ Michala Vileca v Bardejove či Jozef Boža, profesionálny miestny výtvarník, ktorý maľuje diela slobodne aj na objednávku. Jeho desiatky veľkoformátových maľovaných diel nájdete v rekreačnej zóne, popri nábreží rieky Topľa v Bardejove.

Láska k výtvarnému umeniu

Počas maliarskeho plenéru amatérsky výtvarníci vytvorili krásne obrazy, v ktorých je vidieť osobitý štýl každého z nich. Aj vďaka lektorovi Miroslavovi Capovčákovi sa zdokonalili v akrylovej maľbe a tiež sa naučili nové poznatky z oblasti pravidiel výtvarného umenia. Výtvarníci sa po ukončení plenéru ďalej venujú maľbe a kresbe obrazov, zdokonaľujú sa aby bola ich tvorba čoraz krajšia, no najmä tvoria pre lásku k umeniu a potešenie. Ich radosť, úsilie a nové skúsenosti určite zahliadneme aj na Bardejovskom maliarskom plenéri, ktorý sa opäť uskutoční v priebehu nového roka.

Účastnící

Miroslav Capovčák, Marta Augustinská, Svetlana Steranková, Mária Pochová, Antónia Hanuščáková, Mária Džupinová, Štefan Pillár, Judita Kravcová, Mária Cingeľová, Ľudovít Ševčík, Vlasta Dobrolenková, Darina Marchevská, Katarína Gľuzová Kostárová, Ľuboš Gľuz, Mária Harňaková

Plenér Maľovaný Bardejov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Synagóga, starý Bardejov, Štefan Pillár
Synagóga, starý Bardejov, Štefan Pillár
Bašty káva a pivo Bj, Ľudovít Ševčík
Bašty káva a pivo Bj, Ľudovít Ševčík
Vytvorte si webové stránky zdarma!