Obrazy originály vs. digitálna kresba

02.12.2022

Grafická kresba obrazov

Od roku 2018 po 2020 som sa aktívne venoval kresbe digitálnych obrazov. Abstraktné obrazy som kreslil ručne perom do profesionálneho grafického tabletu, ktorý rozmerovo zaberal takmer celý kancelársky stôl. Digitálne umenie považujem za novú výtvarnú techniku súčasnosti, ktorá otvára nové možnosti využitia kreativity.


Hodnota digitálneho umenia

Aj keď je digitálna tvorba vo svete stále populárnejšia, často je nepochopená bez pridania umeleckej hodnoty. Občas som sa stretával s takýmto názorom na moje digitálne abstraktné kresby aj osobne od pozorovateľov.

Prirodzene, grafické obrazy strácajú na umeleckej hodnote tým, že sa ponúkajú ako sériové obrazy na viac výtlačkov. Laik si tiež môže povedať, že pri digitálnej tvorbe má autor možnosť jednoducho opraviť nevydarené ťahy a vracať kroky späť. Aby sa aspoň s časti zachovala hodnota digitálneho umenia, stretávame sa s predajom grafických obrazov na limitovaný počet výtlačkov.

Kresba na grafickom tablete, 2019
Kresba na grafickom tablete, 2019

Som názoru, že umelci venujúci sa digitálnemu umeniu tvoria plnohodnotné výtvarné umenie, obrazy a umelecké diela. Verím, že takúto tvorbu chápe určitá skupina publika, ktorá má prehľad vo svete digitálneho umenia, technológiách, aspoň trochu sa rozumie do postupu tvorby a preto dokáže takúto formu umenia oceniť.


Originál je proste jeden

No aj keď umelec ručne vytvorí jedinečné digitálne umelecké dielo nad ktorým strávil aj nesmierne veľa času, nikdy nebude mať takú hodnotu ako dielo vytvorené klasickou výtvarnou technikou, bez ohľadu na vyspelosť moderných technológií a praxou získanou ich využívaním.

Za skutočné umelecké dielo sa vždy bude považovať len jediný originál. Kresba na papier či maľba na plátno bude mať pre ľudstvo vždy najvyššiu duševnú a umeleckú hodnotu.

Grafické abstraktné dielo Labyrint, 2019
Grafické abstraktné dielo Labyrint, 2019

Grafické abstraktné kresby na predaj

Moju starú tvorbu predstavujúcu digitálne obrazy nájdete v samostatnej predajnej galérii. Grafické obrazy neponúkam na limitované počty výtlačkov. Abstraktné obrazy sú na predaj v neobmedzenom počte tlače. Výhodou digitálneho umenia je aj to, že obrazy sú cenovo dostupnejšie ako originály. Predajná galéria grafických obrazov obsahuje najlepší výber zo starej tvorby. Snáď Vám pohľad na niektoré abstraktné obrazy urobí radosť. Tvorbu nájdete tu: grafické obrazy na predaj

Vytvorte si webové stránky zdarma!