Online galéria diel Štefan Pillár

15.12.2022

Abstraktné obrazy a diela

Stefanpillar.com je zaujímavý online projekt predstavujúci predajnú galériu obrazov od slovenského výtvarného umelca Štefana Pillára. Nájdete v nej diela, abstraktné kresby tvorené pastelkou v ceruze a taktiež zopár akvarelových obrazov.


Časová náročnosť tvorby

Niektoré abstraktné diela sú prepracované, kreslené desiatky hodín v priebehu mnohých dní či dokonca týždňov, iné sú zasa vytvorené do hodiny alebo pár minút. Časová náročnosť obrazu záleží na mojej spokojnosti s výsledkom. Preferujem myšlienku, že dĺžka času strávená nad obrazom nehrá na jeho umeleckej hodnote. Príkladom sú napr. nádherné jaskynné maľby z pravekého umenia, či jedinečné umelecké diela vytvorené do pár ťahov od majstra Pabla Picassa.

Jednoduchá akvarelová maľba Božia tvár
Jednoduchá akvarelová maľba Božia tvár

Postup tvorby obrazov

Obrazy v galérii sú tvorené osobitým postupom a to bez popredných návrhov, bez ceruzy a gumy. Gumu využívam prípadne len na zašpinené časti podkladu od ruky. Prv si určím námet, detailné plánovanie potom vzniká priamo počas tvorby obrazu. Zopár abstraktných diel vzniklo aj bez premyslenia.

Neochotu tvoriť obrazy prípravou návrhu som pociťoval už na strednej umeleckej škole. Keď som tvoril ešte raz to, čo už je z časti vytvorené, cítil som, že strácam nadšenie z tvorby. Ťahy plánujem len vo svojej hlave a ruke, preto sú moje diela premyslené ale aj neplánované.

Na tvorbu musí prísť tá správna chvíľa. Zaujímavosťou je, že obrazy vznikajú aj v nočnom čase. Dôležité je byť pred tvorbou odpočinutý a urobiť si malú radosť napr. šálkou kávy, dať si sladkú maškrtu, pohladiť zvieratko či pustiť hudbu, ktorá lahodí uchu. 

Umelecké dielo Slnko, kresba, 2021
Umelecké dielo Slnko, kresba, 2021

Obrazy bez uvedených cien

Obrazy tvorím pre radosť. Predaj nebol nikdy motiváciou k mojej tvorbe, preto sú diela v galérii uvádzané bez cien. Cena konkrétneho diela je dostupná len na vyžiadanie. Do online galérie abstraktných kresieb a diel súčasného umenia od Štefana Pillára, môžete kedykoľvek nahliadnuť na web stránke www.stefanpillar.com.

Dielo Labyrint 3, kresba pastelkou v ceruze
Dielo Labyrint 3, kresba pastelkou v ceruze
Vytvorte si webové stránky zdarma!