Prvé kresby

24.11.2022

Začiatky výtvarnej tvorby

Kresbe obrazov sa venujem od detstva, rozvíjal som ju tiež na základnej umeleckej škole Vileca v Bardejove. Moje prvé abstraktné kresby vznikali počas hodín vyučovania na Strednej škole umeleckého priemyslu v Prešove. Boli to rôzne abstraktné tvary, príšerky či postavičky kreslené na obrus a do poznámkových zošitov. Pár zošitových abstraktných kresieb mám uchovaných doposiaľ, občas do nich nahliadnem a zaspomínam na študijné časy.

Kresba príšery zo školskej lavice-čierne pero
Kresba príšery zo školskej lavice-čierne pero

Výstava obrazov

Po roku som zošitové podklady zamenil za výkresy a tak vznikali prvé abstraktné obrazy originály. Najčastejšie som kreslil čiernym guľôčkovým perom. Tvorba predstavovala automatickú kresbu (obrazy tvorené podvedome). Najčastejším nápadom kresieb boli námety sci-fi a rôzne príšery. Keď sa nazbierala slušná kôpka kresieb, vznikla prvá spoločná výstava s dvoma študentmi z umeleckej školy v podniku Wave, kultúrnom centre v Prešove.

Opica, kresba čiernym perom, 2010
Opica, kresba čiernym perom, 2010

Zmena výtvarnej tvorby

Jednoducho povedané, tvorba umelcov sa stále prirodzene mení. Strašidlá nahradili abstraktné kresby krajiniek, zvierat, plány vynálezov či nové abstraktné tvary. Odjakživa som nemal veľký vzťah ku prekresľovaniu obrazov z predlohy, platí to aj dodnes. V mojej tvorbe nájdete z prekresľovania mimo školských prác kôpku portrétov a detailné sochy kreslené čiernym perom.

Kresba Mesto, Sci-fi, rok 2012
Kresba Mesto, Sci-fi, rok 2012

Cesta umenia

Obrazy sôch a autorské kresby boli v roku 2012 na druhej spoločnej výstave s výtvarným umelcom, sochárom a učiteľom na Strednej umeleckej škole v Prešove Mgr. Art. Jozefom Poníkom. Výstava sa konala tesne po ukončení umeleckého štúdia. Nasledovali talentové skúšky na Akadémiu umení, no dva roky po sebe ma neprijali. Rozhodol som sa ďalej pokračovať vlastnou výtvarnou cestou.

Vytvorte si webové stránky zdarma!