Svetelná inštalácia ,,Strašidelná pivnica“

22.11.2022

Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove usporiadalo výtvarnú súťaž detských prác pod názvom ,,Najstrašidelnejšia tekvica". Do súťaže sa zapojili materské školy, základne školy a ZUŠky vo vekovej kategórii od 4 do 15 rokov. Žiaci mohli počas celého mesiaca október, prihlásiť svoje kreatívne práce do súťaže spojené s jeseňou, tekvicami a strašidlami. Žiaci usilovne pracovali a mnohí vytvorili naozaj jedinečné výtvarné diela, ktoré potrápili pri hodnotení odbornú porotu.

Pivničné priestory, Hornošarišské osvetové stredisko, Rhodyho 6, Bardejov
Pivničné priestory, Hornošarišské osvetové stredisko, Rhodyho 6, Bardejov

Hodnotila sa kreativita, fantázia, nápaditosť, vyjadrenie pocitu, farebnosť a kresba. Páčilo sa nám, že umelci vystihli námet. Deti vložili do tvorby svoju dušu a pocity. Veľmi kreatívne práce, plné fantázie a detského videnia dušičkového obdobia...takto pekne sa vyjadrila porota o prácach žiakov, ktorá hodnotila v zložení bardejovských výtvarníkov z klubu BARDAV.

Fotografia z otvorenia výstavy
Fotografia z otvorenia výstavy

Svetelná inštalácia ,,Strašidelná pivnica"

Od 28.10 do 21.11.2022 prebiehala výstava týchto detských prác v pivničných priestoroch HOS v Bardejove, Rhodyho 6, v spojení so svetelnou inštaláciou pod názvom ,,Strašidelná pivnica". Výstavu prác zladenú s umeleckou svetelnou inštaláciou pripravili pracovníci Hornošarišského osvetového strediska Bc. Mária Kostolníková, absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Patrik Šalata, študent fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach.

Svetelná inštalácia vytvorená pracovníkmi strediska ,,Strašidelná pivnica"
Svetelná inštalácia vytvorená pracovníkmi strediska ,,Strašidelná pivnica"

Umelecký zážitok zo svetelnej inštalácie a výstavy

Výtvarné práce sa mohli prezerať aj za zhasnutého svetla, osvetľovali len LED sviečky, ktoré vyzerali ako skutočné a v iných priestoroch boli aj ďalšie osvetlenia farebných efektov. Svetelná inštalácia v pivnici bola rozdelená na tri prepojené miestnosti. V hlavnej boli povešané obrazy. V najmenšej prebiehala videoprojekcia so strašidelným rozprávkovým nádychom. V poslednej časti sa nachádzali obrazy, vyrezávané tekvice a iné umelecké dekorácie a na zemi bolo rozprestrené jesenné lístie.

Okrem tajomného osvetlenia za zhasnutého svetla, zážitok z tvorby sprevádzala originálna inštrumentálna hudba, z ďalšieho skrytého reproduktoru strašidelné zvuky a čerešňou na torte bol dymový efekt. Na záver sa nesmú vynechať detaily ako imitácia pavučiny a pavúkov.


Inšpiratívna detská tvorba

Spracovanie témy bolo veľmi kreatívne. Našli sa originálne diela vytvorené za pár minút, ale aj prepracované a časovo náročné. Mnoho obrazov malo črty súčasného moderného umenia. Tvorba detí je úprimná, čistá a nie je vedome tvorená kvôli predaju. Bolo to vidieť a cítiť z obrazov. Práve z týchto dôvodov by mala byť tvorba detí inšpiráciou nie len pre tých, ktorí tvoria rekreačne, ale tiež pre profesionálnych výtvarných umelcov.

Práce detí z výtvarnej súťaže ,,Najstrašidelnejšia tekvica"
Práce detí z výtvarnej súťaže ,,Najstrašidelnejšia tekvica"

Umenie v Bardejove, HOS, Rhodyho 6

Z výtvarnej súťaže detských prác pod svetelnou inštaláciou pracovníkov strediska Bc. Máriou Kostolníkovou a Patrikom Šalatom vznikla originálna výstava, z ktorej si návštevníci odniesli jedinečný zážitok, na ktorý len tak nezabudnú. Mladí umelci nás plánujú prekvapiť v decembri so svetelnou inštaláciou na novú tému. Deň otvorenia inštalácie a tiež iné výtvarné, hudobné, literárne, tanečné a vzdelávacie programy organizované v Hornošarišskom osvetovom stredisku v Bardejove, môžete sledovať na ich oficiálnej webovej stránke www.hosbardejov.sk

Inštalácia s výstavou otvorená každý pracovný deň od 9:00 do 15:00 hod-do 21.11.2022
Inštalácia s výstavou otvorená každý pracovný deň od 9:00 do 15:00 hod-do 21.11.2022
Vytvorte si webové stránky zdarma!