Umelecká svetelná inštalácia v Bardejove ,,Strašidelná pivnica“

22.11.2022
Pivničné priestory, Hornošarišské osvetové stredisko, Rhodyho 6, Bardejov
Pivničné priestory, Hornošarišské osvetové stredisko, Rhodyho 6, Bardejov

Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove usporiadalo výtvarnú súťaž detských prác pod názvom ,,Najstrašidelnejšia tekvica". Do súťaže sa zapojili materské školy, základne školy a ZUŠky vo vekovej kategórii od 4 do 15 rokov. Žiaci mohli počas celého mesiaca október, prihlásiť svoje kreatívne práce do súťaže spojené s jeseňou, tekvicami a strašidlami. Žiaci usilovne pracovali a mnohí vytvorili naozaj jedinečné výtvarné diela, ktoré potrápili pri hodnotení odbornú porotu.

Hodnotila sa kreativita, fantázia, nápaditosť, vyjadrenie pocitu, farebnosť a kresba. Páčilo sa nám, že umelci vystihli námet. Deti vložili do tvorby svoju dušu a pocity. Veľmi kreatívne práce, plné fantázie a detského videnia dušičkového obdobia...takto pekne sa vyjadrila porota o prácach žiakov, ktorá hodnotila v zložení bardejovských výtvarníkov z klubu BARDAV.


Z otvorenia výstavy
Z otvorenia výstavy

Svetelná inštalácia ,,Strašidelná pivnica"

Od 28.10 do 21.11.2022 prebiehala výstava týchto detských prác v pivničných priestoroch HOS v Bardejove, Rhodyho 6, v spojení so svetelnou inštaláciou pod názvom ,,Strašidelná pivnica". Výstavu prác zladenú s umeleckou svetelnou inštaláciou pripravili pracovníci Hornošarišského osvetového strediska Bc. Mária Kostolníková, absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Patrik Šalata, študent fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach.

Svetelná inštalácia vytvorená pracovníkmi strediska ,,Strašidelná pivnica"
Svetelná inštalácia vytvorená pracovníkmi strediska ,,Strašidelná pivnica"

Umelecký zážitok zo svetelnej inštalácie a výstavy

Výtvarné práce sa mohli prezerať aj za zhasnutého svetla, osvetľovali len LED sviečky, ktoré vyzerali ako skutočné a v iných priestoroch boli aj ďalšie osvetlenia farebných efektov. Svetelná inštalácia v pivnici bola rozdelená na tri prepojené miestnosti. V hlavnej boli povešané obrazy. V najmenšej prebiehala videoprojekcia so strašidelným rozprávkovým nádychom. V poslednej časti sa nachádzali obrazy, vyrezávané tekvice a iné umelecké dekorácie a na zemi bolo rozprestrené jesenné lístie. Okrem tajomného osvetlenia za zhasnutého svetla, zážitok z tvorby sprevádzala originálna inštrumentálna hudba, z ďalšieho skrytého reproduktoru strašidelné zvuky a čerešňou na torte bol dymový efekt. Na záver sa nesmú vynechať detaily ako imitácia pavučiny a pavúkov.


Práce detí z výtvarnej súťaže ,,Najstrašidelnejšia tekvica"
Práce detí z výtvarnej súťaže ,,Najstrašidelnejšia tekvica"

Inšpiratívna detská tvorba

Spracovanie témy bolo veľmi kreatívne. Našli sa originálne diela vytvorené za pár minút, ale aj prepracované a časovo náročné. Mnoho obrazov malo črty súčasného moderného umenia. Tvorba detí je úprimná, čistá a nie je vedome tvorená kvôli predaju. Bolo to vidieť a cítiť z obrazov. Práve z týchto dôvodov by mala byť tvorba detí inšpiráciou nie len pre tých, ktorí tvoria rekreačne, ale tiež pre profesionálnych výtvarných umelcov.


Inštalácia s výstavou otvorená každý pracovný deň od 9:00 do 15:00 hod-do 21.11.2022
Inštalácia s výstavou otvorená každý pracovný deň od 9:00 do 15:00 hod-do 21.11.2022

Umenie v Bardejove, HOS, Rhodyho 6

Z výtvarnej súťaže detských prác pod svetelnou inštaláciou pracovníkov strediska Bc. Máriou Kostolníkovou a Patrikom Šalatom vznikla originálna výstava, z ktorej si návštevníci odniesli jedinečný zážitok, na ktorý len tak nezabudnú. Mladí umelci nás plánujú prekvapiť v decembri so svetelnou inštaláciou na novú tému. Deň otvorenia inštalácie a tiež iné výtvarné, hudobné, literárne, tanečné a vzdelávacie programy organizované v Hornošarišskom osvetovom stredisku v Bardejove, môžete sledovať na ich oficiálnej webovej stránke www.hosbardejov.sk

Vytvorte si webové stránky zdarma!